Целта на проекта е да повиши осведомеността в България и да демонстрира как чрез прилагане на принципите на устойчиво развитие в строителството и еко-ефективни иновации при изграждането на сгради може да се допринесе за изпълнението на изискванията на европейското законодателство в сферата на околната среда и за постигане на целите на Лисабонската стратегия на Европейския съюз.
Проектът е насочен основно към две целеви групи: архитекти/строителни инженери и хора, които са или ще бъдат ангажирани в строителството на нови сгради или реконструкцията на вече съществуващи сгради. Очаква се работата с тези групи да подпомогне изграждането на капацитет за прилагане на еко-ефективните иновации на практика.
С цел онагледяване на прилагането на еко иновациите ще бъде създадена интернет страница на Виртуален Демо Техно Център за Устойчиво Развитие (средно по размер средство за настаняване и прилежаща територия). Чрез нея посетителите ще имат достъп до детайлна информация за изискванията на Европейския съюз в сферата на околната среда, които имат отношение към архитектурата и строителството, както и до техническата документация на архитектурния проект на Центъра. Анимиран виртуален тур ще им позволи да надникнат във всяко едно от помещенията на Центъра и да се запознаят в детайли с използваните еко иновации.
Специализирани събития ще бъдат организирани с цел популяризиране на Виртуалния Демо Техно Център за Устойчиво Развитие.
Основни дейности по проекта:
- Проуч ване на връзките и изискванията на европейското и транспонираното българско законодателство в областта на околната среда при строежа на сгради;
- Проучване за съществуващите еко-ефективни иновации в сферата на архитектурата и строителството;
- Изготвяне на архитектурен проект на Виртуалния Демо Техно Център за Устойчиво Развитие;
- Изграждане на интерактивна интернет страница
- Популяризиране на Центъра и разработка на информационен материал.
От тук можете да изтеглите:
- Покана за представяне на обемно пространствено проучване по проект “Виртуален демо техно център за устойчиво развитие”
- Проучвания, планове, примерна оферта
- Въпроси и отговори
партньори: Сдружение „НетХарвест – зеленият уеб“
сфера на дейност: Еко-ефективни иновации при изграждането на сгради според принципите на устойчивото развитие
начало: Януари 2005
край: Август 2005
екип: Милена Игнатова – координатор на проекта, Гергана Генчева – технически асистент
донори: Програма „Европа“ 2003 на Делегация на Европейската комисия в България